Kilka słów o Same Difference

Po długiej i nieplanowanej przerwie, w końcu zebrałam się do napisania tekstu o czymś, co było na tyle przyjemne by zasłużyć sobie na post, ale… krótkie. Zbyt krótkie by móc napisać o tym bardziej rozbudowany tekst, który podpięłam bym pod przegląd lub, o zgrozo, recenzje. Moi mili, dziś będzie o jednotomówce BL, Same Difference.

Czytaj dalej

Real – przegląd wydania

Istnieją takie komiksy, które potrafią zupełnie zmienić spojrzenie na pewne aspekty ludzkiego życia – szczególnie kiedy już z założenia mają mierzyć się z problemami społecznymi. Takehiko Inoue podjął się stworzenia takiej mangi, a zadanie miał szczególnie trudne, bowiem zdecydował się na tematykę niepełnosprawności i kalectwa – czegoś, co w Japonii i na całym świecie wyklucza wielu z normalnego życia.

Czytaj dalej

Hiroaki Samura’s Emerald and Other Stories – przegląd wydania v.2

W lutym bieżącego roku Dark Horse sprawiło mały prezent wszystkim fanom Hiroakiego Samury wydając kompilację jego krótkich prac zatytułowaną Emerald and Other Stories. I o ile historiom nie mam nic do zarzucenia, o tyle samo wydanie jest trochę rozczarowujące… Od początku jednak!

Czytaj dalej

Manga Taisho Award 2013

Umi Machi Diary

Manga Taisho jest jednym z tych nielicznych przedsięwzięć, które szczególnie interesują mnie w temacie komiksów japońskich. Dzieje się tak najpewniej dlatego, że nominowani są wybierani przez pracowników japońskich księgarń, czyli ludzi dojrzałych, którzy nie są typowymi fanami i już samo to wnosi ze sobą jakiś powiew świeżości. O przeważającej większości tytułów nominowanych nigdy nawet nie słyszałam, więc zawsze się cieszę na myśl o zapoznaniu się z młodym pokoleniem twórców mangi w Japonii i, przede wszystkim, poznanie nowych tytułów-perełek.

Czytaj dalej

Heart of Thomas – recenzja + przegląd wydania

Wiek XX, Schlotterbach – szkoła dla chłopców z internatem, Niemcy: pewnego śnieżnego dnia, trzynastoletni Thomas Werner umiera w skutek nieszczęśliwego upadku z wiaduktu, niedługo po wysłaniu listu do kolegi ze szkoły – starszego o rok Juliusmolea Bayhana, w którym jest zakochany bez wzajemności. Śmierć chłopca natychmiast wzbudza sensację w szkole i podczas gdy rówieśnicy Thomasa opłakują jego tragiczny los, list, który odbiera Juli wskazuje na zupełnie inny przebieg wydarzeń – samobójstwo. Kilka dni później do szkoły przybywa nowy uczeń, Erich, który jest łudząco podobny do Thomasa…

Czytaj dalej